Pure cotton super King size double Bedsheet with pillow cover
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | King |
| Thread Count | 300 tc |
| Set Contains | 1 Bedsheet with Two Pillow covers |
| Design | Gold Printed Bedsheet |
| Usage/Application | Home |
| Art Form | Dabu |
| Pillow Size | 19/29 |
| Width | 275 cm |
| Pillow Cover Size | 19/29 |
| Brand | Dashing look |
| Weight | 1.5 kg |
| Wash Care | Machine wash |
| Machine Wash | Yes |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Available Quantity | 100 |
| Shipment Methods | Courier |
| Fabric Quality | Exellent |
| Gsm Service | 280 |
| Country of Origin | Made in India |
| 275 cm /275 cm | 1.5 kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Size | King Size |
| Material | Cotton |
| Brand | DASHING LOOK |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Design | Printed |
| Floral Print | |
| Art Form | Bagru |
| Color | Multi colored |
| Wash Care | Machine wash |
| Features | Quick Dry |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Size | King |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Usage/Application | Home |
| Design | Printed |
| Floral Print | |
| Art Form | Indigo Handblock Printing |
| Wash Care | Machine wash |
| Color | Multi Color |
| Features | Quick Dry |
| Brand | DASHING LOOK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | King Size |
| Brand | DASHING LOOK |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Design | Printed |
| Color | Multi colored |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Size | King |
| Material | Cotton |
| Thread Count | 300 TC |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Print Type | Floral Print |
| Color | Multi Color |
| Country of Origin | Made in India |
| Wash Care | Machine wash |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Thread Count | 300 TC |
| Print Type | Jaipuri Print |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Color | Multi Color |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | King Size |
| Brand | DASHING LOOK |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Design | Printed |
| Color | Multi colored |
| Wash Care | Machine wash |
| Floral Print | |
| Art Form | Indigo Handblock Printing |
| Features | Quick Dry |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Size | King |
| Material | Jaipuri Cotton |
| Brand | DASHING LOOK |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Color | Multi colored |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Size | King Size |
| Material | Pure Cotton |
| Brand | DASHING LOOK |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Color | Multi colored |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 599 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | King |
| Thread Count | 300 tc |
| Design | Hand Block Printed Bed Sheet |
| Pillow Cover Size | 19/29 |
| Packaging Type | pvc packing |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | King |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Usage/Application | Home |
| Design | Printed |
| Hand Block Print | |
| Art Form | Indigo Handblock Printing |
| Wash Care | Machine wash |
| Color | Multi Color |
| Features | Quick Dry |
| Brand | dashing look |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Size | King (100 x 108 inch) |
| Material | Cotton |
| Bed Size | King |
| Size (in inch) | 90x108 |
| Thread Count | 301 to 400 TC |
| Set Contains | 1 bedsheet 2 pillow cover |
| Set Contain | 1 Bedsheet; 2 Pillow |
| Usage/Application | Home |
| Design | Hand Block Print |
| Print Type | bagru |
| Bed Sheet Type | Flat Sheet |
| Pattern | Animal Print |
| Art Form | Bagru |
| Color | Blue |
| Pillow Size | 19/29 |
| Width | 275/275 cm |
| Weave | Twill |
| Pillow Cover Size | 19/29 |
| Bedding Components | Bedsheet with Pillow |
| Packaging Type | pvc |
| Wash Care | Machine Wash |
| Weight | 1.5 kg |
| Brand | Dashing look |
| Machine Wash | yes |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Length | 275 cm |
| Shipment Methods | Courier |
| Available Quantity | 50 |
| Fabric Quality | Exellent |
| Gsm Service | 220 |
| 280 cm/280 cm | 1.5 kg |
Minimum order quantity: 50 Piece
100%pure cotton Indigo hand block print Bedsheet with 2 pillow covers,Bedsheets size 108/108 Super king size,Export quality-300 TC,Colour guarantee,Most demanding design & top quality bedsheet
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | King |
| Design | Rajasthani Dandiya Print |
| Color | multi color |
| Pillow Cover Size | 19/29 |
| Width | 108/108 |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | pvc packing |
| I Deal In | New Only |
| 275 cm /275 cm | 1.5 kg |
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Size | King Size |
| Pattern | Printed |
| Material | Pure Cotton |
| Color | Multi colored |
| Brand | DASHING LOOK |
| Wash Care | Machine Wash |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 649 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | King |
| Thread Count | 300 TC |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Usage/Application | Home |
| Design | Printed |
| Print Type | Floral Print |
| Floral Print | |
| Art Form | Bagru |
| Color | Multi Color |
| Features | Quick Dry |
| Brand | DASHING LOOK |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Aakash Mathur (Owner)
Dashing Look
Bakshiyo Ki Haveli, 631, Chandi Ki Taksaal, Aamer Road
Jaipur - 302002, Rajasthan, India