Our range of products include glace cotton bed sheet, cotton printed bed sheet, cotton floral print double bedsheet, multicolor cotton bed sheets, pure cotton bed sheets and block printed bed sheet.
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Set Contents | 1 Bed Sheet + 2 PC |
| Thread Count | 250 |
| Brand | dashing look |
| Fabric | Glace Cotton |
| Design | Cotton floral print |
| Usage/Application | Hotel |
| Pattern | Floral Print |
| GSM | 140 GSM |
| Art Form | Dabu |
| Wash Care | Machine wash |
| Packaging Type | 1 bedsheet 2 pillow cover |
| Machine Washable | Yes |
| Weight | 1kg |
| Pillow Size | 17/27 |
| Warranty | colour |
| Available Quantity | 3000 |
| Country of Origin | Made in India |
| Bed Size | King |
| Size | Double |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Material | Pure Cotton |
| Brand | dashing look |
| Pattern | Floral Print |
| Color | Multi colored |
| Packaging Type | poster packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 549 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Bedsheet Size | 108x108 inch |
| Bed Size | Double |
| Set Content | 1 Bedsheet; 2 Covers |
| Set Contains | printed bedsheet |
| Thread Count | 400 tc |
| Set Contain | 1 Bedsheet; 2 Pillow |
| Print/Pattern | Floral |
| Pillow Cover Size | 19/29 inch |
| Packaging Type | pvc poster packing |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 590 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | Double |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Pattern | Floral Print |
| Usage/Application | Hotel |
| Design | Printed |
| Thread Count | 300 |
| Wash Care | Machine wash |
| Art Form | Bagru |
| Color | Multi colored |
| Floral Print | |
| Machine Washable | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Pillow Size | 18/28 |
| Features | Quick Dry |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Size | King Size |
| Material | Cotton |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Brand | dashing look |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Design | Printed |
| Color | Multi colored |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Size | King |
| Material | Cotton |
| Thread Count | 300 tc |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Print Type | Floral Print |
| Color | Multi Color |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Material | Cotton |
| Thread Count | 300 tc |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Print Type | Floral Print |
| Color | Multi Color |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Size | King |
| Brand | dashing look |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Color | Multi colored |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Pure Cotton |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 449 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Home |
| Design | Cotton floral print |
| Brand | dashing look |
| Wash Care | Machine wash |
| Art Form | Bagru |
| Packaging Type | pvc |
| Weight | 1kg |
| Warranty | colour |
| Gsm Service | 190 |
| Machine Wash | yes |
| Quantity Per Pack | 1 bedsheet 2 pillow cover |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 1590 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | Queen Size |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Pattern | Floral Print |
| Usage/Application | Hotel |
| Design | Printed |
| Thread Count | 300 |
| Wash Care | Machine wash |
| Floral Print | |
| Color | Multi colored |
| Art Form | Bagru |
| Machine Washable | Yes |
| Pillow Size | 18/28 |
| Features | Quick Dry |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Size | King |
| Thread Count | 250 |
| Design | Floral Printed Bed Sheets |
| Pillow Size | 19/29 |
| Pillow Cover Size | 19/29 |
| Packaging Type | 1 bedsheet 2 pillow cover |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 590 / Piece Get Latest Price
| Size | Double XL |
| Material | Cotton |
| Thread Count | 300 tc |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Print Type | Floral Print |
| Color | Multi Color |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 849 / Piece Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Color | Multi Color |
| Set Contains | Bed Sheet & Pillow Cover |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | King |
Minimum order quantity: 10 Piece
Handmade floral print double bedsheet with two pillow covers
Size - 100/108 inches.
Aakash Mathur (Owner)
Dashing Look
Bakshiyo Ki Haveli, 631, Chandi Ki Taksaal, Aamer Road
Jaipur - 302002, Rajasthan, India