Our range of products include hand block printed jaipuri razai, cotton hand block print jaipuri quilts, hand block printed cotton jaipuri razai and quilt, double bed jaipuri cotton razai, jaipuri hand block printed razai and jaipuri hand block cotton double razai.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Material | Cotton |
| Handblock Print | |
| Style | Jaipuri |
| Wash Care | Dry Clean |
| Weight | 1.8 kg |
| Brand | Dashing Look |
| Inner Fabric | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Block Printed |
| Design | Printed |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Material | Cotton |
| Design | Printed |
| Handblock Print | |
| Style | Jaipuri |
| Color | Multi Color |
| Brand | Dashing Look |
| Weight | 1.8 kg |
| Wash Care | Dry clean |
| Inner Fabric | Cotton |
| Packaging Type | PVC Zipper Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Material | Cotton |
| Design | Printed |
| Floral Print | |
| Style | Jaipuri |
| Color | Multi Color |
| Brand | Dashing Look |
| Weight | 1.8 kg |
| Wash Care | Dry clean |
| Inner Fabric | Cotton |
| Packaging Type | PVC Zipper Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Size | Single |
| Dimension | 60x90 inches |
| Material | Cotton |
| Design | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Pure Cotton Jaipuri Razai.
single & Double Both sizes are available.
Cotton razai is made from pure natural fiber.
✔ No itching
✔ Safe for sensitive skin
✔ Hypoallergenic
You can wash it at home.
No color bleeding
No weight increase after wash
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Craft Style | Jaipuri Hand Block |
| Size | King |
| Bed Size | King |
| Filling Material | Cotton |
| Outer Fabric | Mulmul Cotton |
| Season | Mild Winter |
| Printing Method | Digital Print |
| Dimension | 90x108 inches |
| Material | Cotton |
| Design | Printed |
| Motif Style | Floral |
| Stitch Pattern | Machine Quilted |
| Wash Care | Machine Wash Gentle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Cotton razai is made from pure natural fiber.
✔ No itching
✔ Safe for sensitive skin
✔ Hypoallergenic
You can wash it at home.
No color bleeding
No weight increase after wash
₹ 1599 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Dimension | 90x100 inches |
| Material | Cotton |
| Design | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Cotton razai is made from pure natural fiber.
✔ No itching
✔ Safe for sensitive skin
✔ Hypoallergenic
You can wash it at home.
No color bleeding
No weight increase after wash
₹ 799 / Piece Get Latest Price
| Size | Single |
| Dimension | 60x90 inches |
| Material | Cotton |
| Design | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Cotton razai is made from pure natural fiber.
✔ No itching
✔ Safe for sensitive skin
✔ Hypoallergenic
You can wash it at home.
No color bleeding
No weight increase after wash
₹ 899 / Piece Get Latest Price
| Size | Single |
| Dimension | 60x90 inches |
| Material | Cotton |
| Design | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Cotton razai is made from pure natural fiber.
✔ No itching
✔ Safe for sensitive skin
✔ Hypoallergenic
You can wash it at home.
No color bleeding
No weight increase after wash
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Size | Double |
| Material | Cotton |
| Design | Printed |
| Floral Print | |
| Style | Jaipuri |
| Color | Multi Color |
| Brand | Dashing Look |
| Weight | 1.8 kg |
| Wash Care | Dry clean |
| Inner Fabric | Cotton |
| Packaging Type | PVC Zipper Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Aakash Mathur (Owner)
Dashing Look
Bakshiyo Ki Haveli, 631, Chandi Ki Taksaal, Aamer Road
Jaipur - 302002, Rajasthan, India